600-912-643
Proequity Sp. z o.o., ul. Przemiarki 23A/64, 30-894 Kraków

Finansowanie importu

finansowanie importu

finansowanie importu

Finansowanie importu

Finansowanie importu to rozwiązanie adresowane do młodych przedsiębiorców, start-upów, firm we wczesnym fazie rozwoju. Ten artykuł pomoże Ci ogarnąć na czym rzecz polega i jak to ugryźć.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest praca jako przedstawiciel handlowy zagranicznej firmy. Jeżeli więc trafiłeś na ciekawy produkt gdzieś na zagranicznym rynku i sądzisz, że znajdzie się na to rynek w Polsce to być może jesteś krok od zostania samodzielnym przedsiębiorcą. Biznes handlowy wymaga zaangażowania środków, ten krótki poradnik pozwoli Ci się zorientować na co możesz liczyć.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim nie zamawiaj towaru w ciemno. Skontaktuj się z producentem, porozmawiaj z osobą decyzyjną w dziale eksportu. W rozmowie przedstaw swój plan i dowiedz się jak Twój potencjalny partner to widzi. Jeżeli zyskasz ich zaufanie powinieneś dostać próbki produktu aby móc ocenić ich jakość, cenę i inne cechy. Nie spodziewaj się, że od razu dostaniesz umowę z wyłącznością na rynek w Polsce, często trzeba na to zapracować i zdobyć zaufanie zagranicznego partnera.

Ustalenia z klientami

Skontaktuj się z potencjalnymi klientami, umów się na prezentację produktu a po niej zbierz informacje od nich – jak im się to podoba, czy są skłonni to kupić, jak często będą to kupować, w jakich ilościach. Ustal termin dostawy, sposób składania zamówień oraz termin płatności. Klienci w Polsce – jeżeli są to przedsiębiorcy a nie osoby prywatne – będą chcieli płacić faktury z 30 dniowym terminem płatności, w praktyce może to oznaczać nawet 45 dni (bo standardowo w Polsce płaci się 7-15 dni po terminie).

Zakupy

Na początku twój zagraniczny dostawca będzie chciał zobaczyć swoje pieniądze z góry. Nastaw się na to, że co najmniej przez kilka miesięcy – jeżeli nie dłużej – będziesz musiał dokonywać przedpłat na towar, ponosić koszty transportu, ubezpieczenia ładunku, płacić cło, przechowywać towar we własnym zakresie a być może także samodzielnie dowozić go swoim klientom. Nastaw się także na to, że Twoje zakupy będą miały charakter hurtowy, a to oznacza, że do uruchomienia całego procesu będzie niezbędne najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Finansowanie importu

Skąd wziąć na to pieniądze? Są trzy sposoby:

  1. faktoring – to jest dobre rozwiązanie, aby je uzyskać musisz najpierw wystawić fakturę sprzedażową, a Twój klient musi ją potwierdzić;
  2. finansowanie stanów magazynowych – jest to celowe finansowanie tzw “asset-based”, czyli oparte o aktywa. Dzięki temu uzyskasz do 75% wartości stanu magazynowego.
  3. finansowanie zamówień handlowych – jest to finansowanie celowe, przeznaczone bezpośrednio na rachunek Twojego dostawcy, celem realizacji Twojego zamówienia. Podobnie jak w przypadku finansowania stanów magazynowych możesz się spodziewać opłacenia 75% wartości zamówień.

Przygotowanie finansowania

Zwracając się do instytucji finansowej o wsparcie Twojego przedsiębiorstwa pamiętaj, że to Twój sojusznik a nie konkurent. Każda współpraca biznesowa wymaga rozsądnego zaufania i pewnej otwartości.

Wypróbuj nasz faktoring - pieniądze na rachunku w 24h!