604-618-491
Kancelaria Law & Insurance sp. z o.o., ul. Syrokomli 23/1, 30-102 Kraków

Mikrofinansowanie – korzyści dla młodych firm

mikrofinansowanie

Co daje mikrofinansowanie?

Mikrofinansowanie dostarcza środki finansowe dla niewielkich przedsiębiorstw, wspierając je na najtrudniejszym etapie rozwoju. Często jest to jedyne realnie dostępne źródło płynnej gotówki dla firm mikro, start-upów lub małych przedsiębiorstw. Mikrofinansowanie opiera się o wystawione faktury (należności) nie są potrzebne inne aktywa pod zastaw, nie są potrzebne wyniki finansowe, nie jest badana zdolność kredytowa klienta.

Mikrofinansowanie – co to znaczy w praktyce?

Mikrofinansowanie w praktyce oznacza albo skup faktur, albo mikrofaktoring. Skup faktur to pojedyncza transakcja lub kilka pojedynczych transakcji w których przedsiębiorca sprzedaje swoje, stwierdzone fakturą, należności z tytułu dostaw lub usług w zamian za niewielką prowizję dla faktora. Prowizja jest jednorazowa i określana z góry. Mikrofaktoring to finansowanie pod fakturę, gdzie klient otrzymuje 90% wartości oddanej faktury a z pozostałych 10% odliczana jest prowizja dla faktora, wyliczana na podstawie długości okresu finansowania i kwoty. Mikrofaktoring jest usługą adresowaną dla firm wymagających stałego wsparcia finansowego, podczas gdy skup faktur ma charakter jednorazowy.

Jakie inne korzyści daje mikrofinansowanie?

Mikrofinansowanie to w dużej mierze aktwna praca dłużnikiem, monitowanie o zapłatę, miękka windykacja, a na końcu działania prawne. Pracujemy nad tym, aby dłużnik rozliczył swoją fakturę w terminie i aby jego opóźnienia to nie był problem dla klienta i dla nas. Weryfikujemy każdego potencjalnego dłużnika i jeżeli jest niewypłacalny, to informujemy o tym naszego klienta, odmawiamy finansowania wierzytelności. Te korzyści są wliczone w cenę naszych usług, klient korzysta z nich w ramach współpracy z nami.

A co jeżeli dłużnik nie płaci?

W efekcie przeprowadzonej windykacji ponosi koszty egzekucji komornicznej, koszty zasądzone jako zastępstwo procesowe i odsetki, jest dopisywany do listy nierzetelnych przedsiębiorców i cierpi na tym jego reputacja. To ważne, że dzięki naszemu rozwiązaniu to dłużnik ponosi koszty swojej nierzetelności a nie nasz klient.

A co jeżeli dłużnik zbankrutuje?

Wtedy wierzytelność jest stracona – M-Faktor rezerwuje sobie prawo do odstąpienia od umowy nabycia takiej wierzytelności.

Czy mikrofinansowanie to narzędzie eksporterów?

Obecnie mikrofinansowanie jest przygotowane dla podmiotów operujących na rynku krajowym, akceptujemy faktury wystawiane przez polskie podmioty na polskie podmioty.

Jaka jest skala mikrofinansowania?

Od 1 tys. zł w górę, z limitem do 20 tys. zł na jedną skupioną fakturę i 200 tys. zł na jednego Klienta. Faktury mogą być maksymalnie 90 dniowe.

Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie? Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy. Zachęcamy do przeczytania wpisów „Skup faktur – jak to działa?„, „Sprzedaż długów – co to jest?” oraz innych wpisów w dziale „Poradnik„.

Wypróbuj nasz faktoring - pieniądze na rachunku w 24h!